Szanowni Państwo. Prosimy o zastosowanie się do poniższych zaleceń mających ułatwić Państwu przygotowanie się do badania.

1.  Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian. Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny, co ilość wypitych płynów. Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę. W przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach. Po pierwszej części badania, pacjent wchodzi do łazienki, aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu.

2. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.

3. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

4. Wskazania do badania USG jamy brzusznej:
– wady rozwojowe,
– zmiany pourazowe,
– kamice nerkowe, pęcherza moczowego,
– guzy nerek, pęcherza,
– prostata (u mężczyzn.