logo
Bezpłatna rejestracja on-line kliknij tutaj
Rejestracja na mammografie, USG bioderek i wizyty prywatne w Poznaniu (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ) : 660 969 123

Rejestracja na badania prenatalne: 538 802 555

Rejestracja na mammografie i wizyty prywatne w Śremie (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ) : 61 670 32 57

Rejestracja do lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów w ramach NFZ: 61 821 76 00

Konsultacje z pielęgniarką ambulatorium (nie dotyczy terminarza!) : 538 802 555

Konsultacje z położną (nie dotyczy terminarza!) : 791 400 112
Darmowa szkoła rodzenia: 791 400 112
Konsultacje związane z zabiegami operacyjnymi (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ): 784 719 320

TEORETYCZNE PODSTAWY BADANIA
Jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. W diagnostyce chorób piersi zajmuje ona coraz ważniejsze miejsce, nie tylko ze względu na swą niewątpliwą wartość diagnostyczną ale również dlatego, że jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących).Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet od 20 roku życia roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej samokontrolę i badanie piersi przez lekarza. Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej ultrasonografia powinna być wykonana raz w roku oraz każdorazowo jako badanie uzupełniające do mammografii.

SAMOBADANIE
Większość wyczuwalnych guzków czy zmian wykrywają same pacjentki. Dlatego począwszy od dwudziestego roku życia, kobiety powinny uczyć się wykonywania comiesięcznego dokładnego badania piersi.
Najlepszy moment na badanie piersi u kobiet miesiączkujących przypada na tydzień miesiączki do dziesiątego dnia cyklu, gdy gruczoły są najmniej obrzęknięte, a piersi najmniej bolesne.
Kobietom po menopauzie zaleca się wybór dowolnego, lecz ustalonego dnia miesiąca, na przykład odpowiadającego dniu urodzin lub innemu szczególnemu wydarzeniu, co ułatwia pamiętanie o badaniu.
Powtarzanie badania ma tę zaletę, że kobiety poznają bardzo dokładnie budowę własnych piersi i uczą się wykrywać nawet drobne zmiany.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
jako badanie profilaktyczne głównie u kobiet po 20 roku życia
– jako badanie uzupełniające po mammografii, kiedy ze względu na bogatogruczołową „gęstą” budowę piersi obraz mammograficzny jest mało czytelny
– w przypadku obecności wyczuwalnych palpacyjnie guzków i zgrubień w piersiach, dla zróżnicowania charakteru zmiany – badanie USG pozwala na określenie czy jest to guz lity, wymagający dalszej diagnostyki czy płynowy (torbiel), wymagający aspiracji płynu
– przy obecności klinicznych objawów zapalenia gruczołu piersiowego zwłaszcza przy podejrzeniu ropnia
– w trakcie hormonoterapii
– jako badanie z wyboru u kobiet w ciąży
– u kobiet karmiących (możliwość wystąpienia tzw. torbieli mlecznej)
– w przypadku obecności wycieku z brodawki sutkowej
– po urazach piersi – możliwość powstania krwiaka
BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Konieczne jest dostarczenie poprzednich wyników badań dotyczących piersi (mammografii, USG, biopsji) wraz z dokumentacją zdjęciową – jeśli takie badania były już wykonywane oraz wypisów ze szpitala wraz z badaniem mikroskopowym, jeśli miały miejsce jakieś zabiegi operacyjne piersi.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
-badanie to nie wymaga specjalnych przygotowań, najlepiej je jednak wykonać w pierwszej fazie cyklu miesięcznego ( od pierwszego dnia miesiączki przez pierwsze 10 dni cyklu miesiączkowego)
– nie zaleca się stosowania dezodorantów, talku, balsamu ani kremów na okolice górnej połowy ciała przed badaniem
OPIS BADANIA
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej lub siedzącej z rękoma uniesionymi za głowę.
Lekarz, po uprzednim nałożeniu na powierzchnię piersi żelu sprzęgającego, przy użyciu głowicy (sondy) ultradźwiękowej ogląda i ocenia na monitorze poszczególne struktury gruczołu piersiowego oraz ewentualne zmiany patologiczne. Następnie ocenia węzły chłonne dołów pachowych.
Obraz widoczny na ekranie monitora można w każdej chwili badania zarejestrować na taśmie video, papierze termoczułym, DVD, CD i innych nośnikach elektronicznych.
Badania USG w ciąży powinny być wykonywane zgodnie ze standardem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, obowiązkowo trzykrotnie: w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży. Lekarz prowadzący może oczywiście zlecić także dodatkową diagnozę USG.

 • Rejestracja

  Rejestracja na mammografie, USG bioderek i wizyty prywatne w Poznaniu (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ) : 660 969 123 Rejestracja na mammografie i wizyty prywatne w Śremie (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ) : 61 670 32 57 Rejestracja do lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów w ramach NFZ: 61 821 76 00 Konsultacje z pielęgniarką ambulatorium (nie dotyczy terminarza!) : 538 802 555 Konsultacje związane z zabiegami operacyjnymi (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ): 784 719 320
 • Rejestracja online


  Dzięki całodobowej (24h) rejestracji online automtycznie otrzymasz proponowaną datę wizyty, wiadomość sms przypominającą o wizycie, historie wizyt, a także będziesz miał dostęp do swoich wyników badań diagnostycznych!
  Kliknij tutaj
 • Godziny otwarcia

  Poznań:
  Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 20:00
  Laboratorium Alab od godziny 7:30
  Śrem:
  Poniedziałek, Środa, Piątek: 8:00 - 19:00 Wtorek, Czwartek: 8:00 - 16:00

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress