TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie USG ciąży w pierwszym trymestrze – Przeprowadza się je około 11 ? 14 tygodnia ciąży, ze względu na odpowiednią długość dziecka (CRL), która zwykle w tym okresie wynosi 45?84 mm. W czasie tego badania możliwy jest pomiar wielu markerów genetycznych (mogących wskazywać na możliwość wystąpienia chorób genetycznych): przezierności karku, ocena kości nosowej i innych, a także ryzyka wystąpienia wad genetycznych, z którego wyliczenia korzysta się w trakcie badań USG w drugim trymestrze ciąży. Wielu ekspertów uważa to badanie za najważniejsze w ciąży.
Badanie USG ciąży w drugim trymestrze – Przeprowadzane około 20 tygodnia ciąży (+/- 2 tygodnie). W tym badaniu diagnozowana jest budowa narządów w celu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości, badanie uzupełnia sie o ocenę oraz markery genetyczne. Duży nacisk położony jest na badania serca płodu, którego wady pojawiają się statystycznie najczęściej, jakkolwiek wszystkie pozostałe struktury poddawane są równie gruntownej ocenie.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Podstawową zaletą badania 3D jest możliwość obejrzenia zewnętrznej powierzchni płodu. Badanie USG 4D różni się od badania 3D tym, że oprócz głębi i obrazu powierzchni, mamy teraz obraz w czasie rzeczywistym. Badanie USG 4D pozwala uwidocznić ruchy dziecka, grymasy twarzy, itp. Możemy również dokonać dokładnej oceny naczyń krwionośnych.

OPIS BADANIA
Ultrasonografia 3D/4D daje niesamowitą szansę nawiązania więzi z nienarodzonym dzieckiem. Z zastosowaniem najnowszych aparatów możemy oglądać aktywność maluszka. W trakcie badania nagrywamy obrazy w pamięci aparatu. Następnie możemy zachować najlepsze z nich na płycie CD, DVD.

CZAS
Badanie USG 3D/4D trwa ok.30 min. W trakcie sesji aktywny czas skanowania zwykle nie przekracza 20 minut ( obecne zalecenia bezpieczeństwa odnośnie badania USG 3D/4D).