logo
Bezpłatna rejestracja on-line kliknij tutaj
Rejestracja na mammografie, USG bioderek i wizyty prywatne w Poznaniu (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ) : 660 969 123

Rejestracja na badania prenatalne: 538 802 555

Rejestracja na mammografie i wizyty prywatne w Śremie (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ) : 61 670 32 57

Rejestracja do lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów w ramach NFZ: 61 821 76 00

Konsultacje z pielęgniarką ambulatorium (nie dotyczy terminarza!) : 538 802 555

Konsultacje z położną (nie dotyczy terminarza!) : 791 400 112
Darmowa szkoła rodzenia: 791 400 112
Konsultacje związane z zabiegami operacyjnymi (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ): 784 719 320

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Celem badania ultrasonograficznego jest wczesne rozpoznanie (w pierwszych tygodniach po narodzeniu) wrodzonej dysplazji stawów biodrowych u dziecka. Badanie pozwala określić ewentualny stopień nasilenia wady. Badanie może i powinno być wykonywane u noworodków (w pierwszym miesiącu życia), ponieważ wczesne wykrycie wady i wczesne rozpoczęcie leczenia (od pierwszych dni życia dziecka) daje całkowite wyleczenie prawie we wszystkich przypadkach. Badanie ultrasonograficzne (USG) ma niewątpliwą przewagę nad badaniem radiologicznym (RTG) stawów biodrowych z uwagi na możliwość wykonania badania wcześniej – w pierwszych tygodniach życia, gdy tymczasem badanie RTG stawów biodrowych wykonuje się po ukończeniu 4 miesiąca życia dziecka. W badaniu USG stawów biodrowych uzyskuje sie obraz niektórych tkanek, których nie można uwidocznić w badaniu RTG (np. chrzęstny obrąbek panewki). Istotną zaletą zdjęcia RTG jest łatwy do oceny obraz stawów, który może być interpretowany przez każdego ortopedę, gdy tymczasem, obraz USG (mimo możliwości zapisu graficznego) może być oceniony tylko przez wykonującego badanie lekarza (w oparciu o część dynamiczną badania).

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
– Stwierdzenie w pierwszych dniach życia dziecka badaniem ortopedycznym objawów wrodzonej dysplazji jednego lub obu stawów biodrowych.
– Badanie przesiewowe u wszystkich noworodków

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma specjalnych zaleceń. Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań.

OPIS BADANIA
Dziecko rozebrane do połowy (dolna połowa ciała) układane jest na boku, nóżki są zgięte pod kątem około 30 stopni w stawach biodrowych i kolanowych. Do kontrolowania ułożenia dziecka wymagana jest pomoc drugiej osoby (np. matki dziecka). Okolica biodra posmarowana jest żelem. Badający przykłada głowicę sondy do ciała dziecka, ustawiając ją prostopadle do stawu biodrowego. W czasie pierwszej części badania – badania statycznego, zmieniane jest położenie sondy dla uzyskania obrazu stawu biodrowego w różnych płaszczyznach. Druga część badania to badanie dynamiczne – obserwowany jest przez badającego obraz USG w czasie wykonywania ruchów w stawie biodrowym dziecka.
Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonym zdjęciem stawu biodrowego.

CZAS
Badanie trwa kilka minut.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Informacje o tzw. czynnikach ryzyka wystąpienia wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. Tymi czynnikami są:
dziecko urodzone z ciąży mnogiej,
małowodzie,
niska waga urodzeniowa dziecka,
wcześniactwo,
ułożenie pośladkowe,
istnienie innych wad wrodzonych u dziecka.

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Nie ma specjalnych zaleceń.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Brak powikłań. Badanie wykonywane jest zwykle u noworodków, może być powtarzane wielokrotnie.

 • Rejestracja

  Rejestracja na mammografie, USG bioderek i wizyty prywatne w Poznaniu (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ) : 660 969 123 Rejestracja na mammografie i wizyty prywatne w Śremie (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ) : 61 670 32 57 Rejestracja do lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów w ramach NFZ: 61 821 76 00 Konsultacje z pielęgniarką ambulatorium (nie dotyczy terminarza!) : 538 802 555 Konsultacje związane z zabiegami operacyjnymi (nie dotyczy terminarza wizyt w ramach NFZ): 784 719 320
 • Rejestracja online


  Dzięki całodobowej (24h) rejestracji online automtycznie otrzymasz proponowaną datę wizyty, wiadomość sms przypominającą o wizycie, historie wizyt, a także będziesz miał dostęp do swoich wyników badań diagnostycznych!
  Kliknij tutaj
 • Godziny otwarcia

  Poznań:
  Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 20:00
  Laboratorium Alab od godziny 7:30
  Śrem:
  Poniedziałek, Środa, Piątek: 8:00 - 19:00 Wtorek, Czwartek: 8:00 - 16:00

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress