ZAĆMA (cataracta) to zmętnienie soczewki oka, powodujące zamazanie i zniekształcenie widzenia. Zaćma jest bezbolesną chorobą, której częstość rośnie z wiekiem pacjenta.

OBJAWY ZAĆMY
Najczęstszymi objawami zaćmy są:
– zamglenie widzenia,
– pogorszenie widzenia przy słabym oświetleniu, np. wieczorem,
– potrzeba korzystania z silniejszego światła przy czytaniu,
– dwojenie obrazu w jednym oku,
– matowe widzenie barw,
– konieczność częstej zmiany okularów,
– rozszczepianie świateł.

LECZENIE ZAĆMY
Jedynym skutecznym leczeniem są operacje zaćmy (chirurgia zaćmy). Metoda facoemulsyfikacji polega na usunięciu soczewki przy pomocy ultradźwięków i wszczepieniu zwijanej soczewki przez niewielkie nacięcie szerokości około 3mm. Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Operację wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym – podaje się krople znieczulające do worka spojówkowego. Lekarz najpierw wykonuje niewielkie cięcie, przez które wprowadza głowice przypominającą końcówkę długopisu, której zadaniem jest rozbicie zmętniałej soczewki na drobne kawałki, które następnie są aspirowane z oka. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest pusta, następuje wszczepienie soczewki nowej – zwijanej. Zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna jest precyzyjnym cięciem tunelowym i zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka. Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu.

OPERACJA ZAĆMY – BEZPIECZEŃSTWO I ZAGROŻENIA
Fakt, że miliony osób poddały się już operacji i wyszły z niej zadowolone, zdrowe i odzyskały ostrość wzroku, powinien Państwa uspokoić. Niemniej jednak zawsze istnieją odosobnione przypadki i sytuacje, w których może dojść do komplikacji i powikłań. Każda procedura chirurgiczna wiąże się z ryzykiem. Poniższa lista przedstawia niektóre potencjalne komplikacje i powikłania.
Krwawienie wewnątrz oka – jest niezwykle rzadkie, ponieważ nacięcie wykonuje się na brzegu rogówki, która nie zawiera naczyń krwionośnych.
Sińce lub podkrążone oko – jeśli lekarz zastosował zastrzyk znieczulający oko, możliwe jest, że okolice oka staną się sine.
Wyciek z nacięcia – czasami możliwe jest powstanie niewielkiego wycieku z rogówki. Wyciek taki zwiększa ryzyko infekcji.
Zakażenie wewnątrzgałkowe – wystąpienie infekcji po operacji usunięcia zaćmy jest niezwykle rzadkie. Większość chirurgów podaje antybiotyk w kroplach przed, w trakcie i po operacji, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.
Zapalenie – obrzęk wewnątrz gałki ocznej, który nie jest związany z infekcją jest zazwyczaj niewielki i można go łatwo wyleczyć za pomocą kropli przeciwzapalnych podawanych po operacji
Jaskra – u wyjątkowo małej liczby osób, u których przeprowadzono operację usunięcia zaćmy rozwija się jaskra wtórna. Jest ona zazwyczaj chwilowa.
Znaczny astygmatyzm – obrzęk rogówki lub zbyt ciasne szwy (jeśli takich użyto) mogą zniekształcić rogówkę, powodując astygmatyzm. Obrzęk zmniejszy się podczas leczenia a astygmatyzm ustąpi samoczynnie.
Odwarstwienie siatkówki – w przypadku pacjentów z wysoką krótkowzrocznością istnieje duże ryzyko odwarstwienia siatkówki podczas operacji usunięcia zaćmy lub innego operacyjnego zabiegu okulistycznego. Objawy to m.in. migające światła, nowe męty w ciele szklistym, stopniowe ściemnianie widzenia i szybkie wyodrębnienie się ostrego pola w centrum. W przypadku wystąpienia tych objawów należy bezzwłocznie kontaktować się z lekarzem.
Rozdarcie torebki tylnej – podczas operacji usunięcia zaćmy naturalna soczewka jest usuwana z torebki tylnej i zastępowana sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Czasami podczas operacji torebka zostaje rozdarta.
Przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej – soczewka wewnątrzgałkowa może w rzadkich przypadkach przemieścić się tydzień lub miesiąc po operacji. Objawem tego jest nieostre widzenia, oślepianie, podwójne lub zmienne widzenia.
Cystowaty obrzęk plamki żółtej -­ od kilku tygodni do 3 miesięcy po operacji tkanki plamki żółtej mogą obrzęknąć. Kiedy to nastąpi widzenie środkowe będzie nieostre. Lekarz najprawdopodobniej przepisze niesteroidowy lek przeciwzapalny
Zaćma wtórna – powstaje, gdy pod soczewką i torebką tylną utrzymującą soczewkę wewnątrzgałkową formują się komórki, które powodują zamglone, rozmyte widzenie. W takim przypadku lekarz użyje lasera typu YAG do wykonania małego otworu w błonie, przez który przechodzić będzie światło. Jest to bezbolesny i szybki zabieg ambulatoryjny.

ZALECENIA PRZED OPERACJĄ ZAĆMY
Zalecenia i niezbędne informacje dla pacjentów, przed zabiegiem operacji zaćmy, dostępne są tutaj.